Inovatīvas pretiekaisuma un antipatogēnas sistēmas, kuru pamatā ir proantocianidīni, kas izolēti no augļu krūmu lauksaimniecības lignocelulozes atkritumiem

Project status

Active

Project execution time

01.01.2023 to 31.12.2025

Project type

LZP FLPP

Project number

lzp-2022/1-0599

Project manager

Sarmīte Janceva

Involved laboratories

Laboratory of Lignin Chemistry

Call, activity

Latvijas Zinātnes Padomes Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu 2022. gada konkurss (LZP FLPP 2022/1)

Cooperation partners

Project goal

Projekta mērķis ir radīt jaunas zināšanas par iegūto no Latvijā augošo smiltsērkšķu, aroniju un upeņu augļu krūmu lauksaimniecības atlikumiem proantocianidīnu sastāvu, struktūru, īpašībām un to korelācijām un, pamatojoties uz konstatētajām korelācijām, izstrādāt tehnoloģisko risinājumu antibakteriālu, pretvīrusu un pretiekaisuma līdzekļu ieguvei.

Augļu krūmu lignocelulozes atkritumi, kas veidojas zaru apgriešanas rezultātā, ir vērtīgs sekundāro metabolītu - prantocianidīnu (PACs) avots.  Augu PACs raksturojas ar  daudzšķautņainu ķīmisko un bioloģisko aktivitāti padarot tos perspektīvus izmantošanai veselības aprūpē. Balstoties uz hromatogrāfijas un spektroskopijas analīžu kombināciju, kuras ir adoptētas sarežģīto individuālo savienojumu un to maisījumu raksturojumam, tiks attīstītas fundamentālās un lietišķas zināšanas par vietējo augļu  krūmu (smiltsērkšķis, aronija un upenes) biomasas PACs daudzveidību. Ar mērķi samazināt un racionalizēt antibotikas lietošanu, kas ir viena no ES prioritātēm, un ar tiem saistītas blakusparādības, projektā tiks noteikta sakarība starp PACs koncentrāciju ekstraktā, PACs sastāvu un bioloģisko aktivitāti, kā arī to sinerģija ar antibiotikām. Iegūtie rezultāti sniegs lietišķo pierādījumu bāzi par PACs, kā perspektīvu alternatīvu sintētiskiem līdzekļiem, mikrobiālās rezistences attīstības ierobežošanai, kam ir būtiska nozīme cilvēku un dzīvnieku infekciju ārstēšanā un  rada ne tikai veselības bet arī ekonomiska rakstura problēmas. PACs funkcionāls sastāvs nodrošina mukoadhēzīvās īpašības, kas ļaus izstrādāt vietējas darbības inovatīvās pretiekaisuma un antipatogēnas sistēmas.

Projekta īstenošanas termiņš: 36 mēneši.

Projekta kopējais finansējums: 300 000 EUR.

Projekta īstenošanas vieta: Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Rīga, Latvija