Inovatīvas pretiekaisuma un antipatogēnas sistēmas, kuru pamatā ir proantocianidīni, kas izolēti no augļu krūmu lauksaimniecības lignocelulozes atkritumiem
Uzsaukums, aktivitāte
Sadarbības partneri
Iesniedzējs: Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts (LVKĶI)
Sadarbības partneris: Latvijas Universitāte (LU)
Projekta mērķis
Projekta mērķis ir radīt jaunas zināšanas par iegūto no Latvijā augošo smiltsērkšķu, aroniju un upeņu augļu krūmu lauksaimniecības atlikumiem proantocianidīnu sastāvu, struktūru, īpašībām un to korelācijām un, pamatojoties uz konstatētajām korelācijām, izstrādāt tehnoloģisko risinājumu antibakteriālu, pretvīrusu un pretiekaisuma līdzekļu ieguvei.
Augļu krūmu lignocelulozes atkritumi, kas veidojas zaru apgriešanas rezultātā, ir vērtīgs sekundāro metabolītu - prantocianidīnu (PACs) avots. Augu PACs raksturojas ar daudzšķautņainu ķīmisko un bioloģisko aktivitāti padarot tos perspektīvus izmantošanai veselības aprūpē. Balstoties uz hromatogrāfijas un spektroskopijas analīžu kombināciju, kuras ir adoptētas sarežģīto individuālo savienojumu un to maisījumu raksturojumam, tiks attīstītas fundamentālās un lietišķas zināšanas par vietējo augļu krūmu (smiltsērkšķis, aronija un upenes) biomasas PACs daudzveidību. Ar mērķi samazināt un racionalizēt antibotikas lietošanu, kas ir viena no ES prioritātēm, un ar tiem saistītas blakusparādības, projektā tiks noteikta sakarība starp PACs koncentrāciju ekstraktā, PACs sastāvu un bioloģisko aktivitāti, kā arī to sinerģija ar antibiotikām. Iegūtie rezultāti sniegs lietišķo pierādījumu bāzi par PACs, kā perspektīvu alternatīvu sintētiskiem līdzekļiem, mikrobiālās rezistences attīstības ierobežošanai, kam ir būtiska nozīme cilvēku un dzīvnieku infekciju ārstēšanā un rada ne tikai veselības bet arī ekonomiska rakstura problēmas. PACs funkcionāls sastāvs nodrošina mukoadhēzīvās īpašības, kas ļaus izstrādāt vietējas darbības inovatīvās pretiekaisuma un antipatogēnas sistēmas.
Projekta īstenošanas termiņš: 36 mēneši.
Projekta kopējais finansējums: 300 000 EUR.
Projekta īstenošanas vieta: Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Rīga, Latvija