30.04.2021 - "Eiropas Zinātnieku nakts" Latvijā un LVKĶI

Versija drukāšanaiVersija drukāšanai

Šī gada 30.aprīlī jau 15. reizi notika ikgadējais pasākums Eiropas Zinātnieku nakts Latvijā. Šis bija pārceltais 2020.gada pasākums “Zinātnes daudzveidība nākotnei” un šī bija pirmā reize, kad pasākums notika attālināti - platformā https://www.zinatniekunakts2021.lv/. Kaut arī attālinātais pasākums notika pirmo reizi, ir lietas, kas paliek nemainīgas.

Arī šogad apmeklētājiem bija iespēja ielūkoties Koksnes ķīmijas institūta zinātnieku ikdienā:

Šogad bija arī iespēja neklātienē tikties ar institūta doktorantiem diskusijā “Ko nozīmē būt jaunajam zinātniekam?”:

Kā jau katru gadu, arī šogad bija iespēja iepazīties ar jaunākajiem pētījumiem. Šogad skatītājiem bija iespēja iepazīties ar:

  • Ilzes Irbes un Inese Fiļipovas ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/20/A/113 “Ekoloģisku un bionoārdāmu materiālu izveide no dabīgām šķiedrām ar funkcionālām biopolimēru piedevām” rezultātiem:

  • Ramūnas Tupčiauskas pēcdoktorantūras projekta Nr. 1.1.1.2/VIAA/2/18/310 “Bezsaistvielu šķiedru plātņu no tvaika sprādzienā apstrādātiem kviešu salmiem un kaņepju spaļiem izpēte” pētījumiem:

  • Kristīnes Meiles pēcdoktorantūras projekta Nr. 1.1.1.2/VIAA/3/19/388 “Biorafinēšanas pieeja lignocelulozes pirolīzes produktu izdalīšanai un pielietojumam” rezultātiem:

  • Māra Puķes pēcdoktorantūras projekta Nr. 1.1.1.2/VIAA/3/19/392 “Inovatīva biorafinēšanas koncepcijas izpēte 2-furaldehīda, etiķskābes un celulozes šķiedru ražošanai no bērza koksnes” un Prana Brazdauska pēcdoktorantūras projekta Nr. 1.1.1.2/VIAA/3/19/457 “Fosforu saturošu katalizatoru klātbūtnes ietekmes izpēte uz koksnes C-5 un C-6 polisaharīdu konversiju produktos ar augstu potenciālu biorafinērijā” rezultātiem:

  • Oskara Bikovena ERAF Interreg projekta GRASS ietvaros veiktā zinātniskā projekta "Makroaļģu sastāva un potenciālās izmantošanas vērtības noteikšana" (8-5/R097/05) rezultātiem: video sižets Skaties.lv
     
  • Anrijs Verovkins un Brigita Neiberte, pētījumu virziena "Videi draudzīga koksnes-polimēru kompozītmateriāli no Latvijas koksnes pārstrādes un mežu apsaimniekošanas uzņēmumu atlikumiem un municipiāliem atkritumproduktiem" rezultātiem:

  • Institūta dalību Eiropas Savienības ietvara programmas Apvārsnis 2020 (Horizon 2020) zinātniskās sadarbības projektā "Inovatīvs un pieejams pakalpojums kultūras artefaktu preventīvam saglabāšanas monitoringam artefaktu eksponēšanas, pārvietošanas un transportēšanas laikā (CollectionCare)":

Papildus tam varēja iepazīties ar atsevišķu projektu plakātiem, kā arī pārbaudīt savas zināšanas par kokiem un koksni.

 

Par Eiropas Zinātnieku nakti

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas jau 14 gadus septembra pēdējā piektdienā vienlaicīgi noticis vairāk nekā 30 valstīs un 300 pilsētās. Sakarā ar ierobežojumiem Covid-19 slimības izplatības mazināšanai, 2020. gadā rudenī plānotā Eiropas Zinātnieku nakts tika pārcelta uz šī gada 30. aprīli un drošības nolūkos norisināsies tiešsaistē vietnē www.zinatniekunakts2021.lv. Pasākuma mērķis ir popularizēt Eiropas zinātnes sasniegumus, veicinot komunikāciju starp zinātniekiem un sabiedrību, radīti interesi par zinātni un mudināt jauniešus izvēlēties veidot profesionālo karjeru zinātnē.

Latvijā Eiropas Zinātnieku nakti šogad organizē Latvijas Universitāte (LU) sadarbībā ar vadošajām Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem. Eiropas Zinātnieku nakts pasākumu īstenošanu tiek finansēta ERAF projekta 1.1.1.5. Atbalsts starptautiskās sadarbības projektiem pētniecībā un inovācijās Nr. 1.1.1.5/20/A/002  ietvaros.

Zinātnieku nakts 2021 norisinājās, ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus Covid-19 slimības izplatības ierobežošanai.