Starp "Gada balva zinātnē 2018" laureātiem arī LVKĶI zinātnieki

Versija drukāšanaiVersija drukāšanai
2018. gada 21. decembrīLatvijas Zinātņu akadēmija (LZA) nosaukusi 12 nozīmīgākos sasniegumus Latvijas zinātnē 2018. gadā - "Gada balva zinātnē 2018"
 
Starp balvu saņēmējiem arī LVKĶI Dr.habil. Gaļinas Dobeles vadītā pētnieku grupa (Dr.habil. Gaļina Dobele, Dr. Aleksandrs Volperts, LZA īstenais loc., Dr. Aivars Žūriņš, Mg. Lilija Jašina, Mg. Ance Pļavniece, Ing. Dmitrijs Djačkovs)
 

par pētījumu "Izstrādāts inovatīvs process multifunkcionāla nanoporaina oglekļa iegūšanai".

 
Izstrādāta oriģināla tehnoloģija nanoporainu oglekļa materiālu ieguvei ar termoķīmisko aktivāciju no koksnes un tās atliekām. Procesā, kas ietver biomasas karbonizāciju, aktivāciju ar sārmu un demineralizāciju, notiek poliaromatiskās struktūras veidošanās ar poru virsmas laukumu līdz 3000 m2/g. Noteiktas likumsakarības starp oglekļa poraino struktūru un tās elektroķīmiskiem rādītājiem, kā arī optimizēti aktivācijas režīmi un izpētīta to ietekme uz oglekļa materiāla struktūru un funkcionālo sastāvu. Izpētītas oglekļa materiālu īpašības un izmantošana vides aizsardzībā, elektroenerģijas akumulēšanai superkondensatoru elektrodos, kuru kapacitāte par 20% pārsniedz pašreizējos komerciālos paraugus, un skābekļa reducēšanai degvielas šūnās, kurās tā īpašības ir salīdzināmas ar komerciālo 20% Pt/C.